network marketing nedir 

Bugün web blogumda siz değerli okuyuculara her gün onlarca kişinin hakkında araştırma yapıp net bilgilere ulaşamadığı network marketing nedir konusu hakkında en detaylı bilgileri aktaracağım. Web sitemde network marketing nedir sorunuza tam manası ile cevap bulup artık aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak. Detaylar aşağıda ki blog içeriğinde.

Ülkemizde networkmarketing sektörüne gönül vermiş her kesimden insan bulunmaktadır. Ev hanımlarından-maaşlı çalışanlara, esnaflardan-iş adamlarına kadar bir çok girişimci hayatlarının eksik olan yönlerini çok katlı pazarlama ile kapatmaktadır.

Ağ Pazarlama Sisteminin Tarihçesi

Ağ pazarlama sistemi ilk kez Amerika’da Carl Rehnborg 1934 yılında kurduğu bir şirketle başladığı bilinmektedir. Bu sistem oldukça basit bir işleyişi bulunmaktadır. Öncelikle fabrikada üretilen malların direkt olarak satışını gerçekleştirilen üyeler veya satış danışmanları vardır. Bu üyeler bir katalog veya direkt olarak ürünü kullanarak halka satışını gerçekleştirirken bu satışlardan yüzdelik dilim almaktadırlar.

İngilizcesi MLM yani multi level marketing olarak bilinen sistemin en önemli yarar ürünün halka ulaşana kadar birçok elden geçerek bu kişiler tarafından kar koyulması ve fiyatın artarak satışların azalmasına sebep olmamasıdır.

Network kelime anlamı ile “Pazarlama ağı” demektir. Network ise son yıllarda oldukça popüler bir iş haline gelmiştir. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump dahi Network işi ile meşgul olmuştur. Network kaba tabiri ile ürün pazarlama olarak adlandırılabilir. Pazarlamanın pek çok ayrı yolu vardır. Ve yüzyıllardan beri pazarlama hep vardı.

Pazarlama işi ile uğraşanlar daha çok ürünleri satabilmek için farklı farklı yollar denemiştir. İşte bu sistem ise yeni bir ürün pazarlama sistemidir. Pazarlamacıların ortak sorusu “Nasıl bir ürün daha fazla kişiye ulaştırılabilir?” sorusudur. Satış için öncelikle önemli olan şey tabi ki de ürüne olan güvendir. Müşteri tanımadığı ve bilmediği bir ürünü almak istemez.

Bunun için öncelikle referans arar. İşte bu referans sistemi pazarlamanın önemli bir noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bir ürünü başka birinin tanıtımı ve reklamı o ürünün satışını kolaylaştırır ve böylelikle satılmak istenilen ürün daha kolay satılır.

Süre gelen bu zaman boyunca pazarlamacılar bu güven meselesini aşmak için toplumda yer edinmiş ünlü kişilerden faydalanmış ve bu kişileri kullanarak reklam yapmış, ürünlerini tanıtmışlardır. Müşteriler ise böylelikle güvenle doğrudan satış her geçen gün daha da gelişen ve piyasada yerini iyice belli ediyor.

Multi level marketing ise emek isteyen bir iştir. Yani kişi ne kadar emek gösterirse o kadar kazanç sağlayabileceği bir internet işidir. MLM sisteminde çalışma saatleri esnektir ve istediğiniz saatte bu işe yapabiliyorsunuz. Bu yüzden çok tercih edilen ve cazip görülen bir sistemdir.

Network sistemi dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmış bir sektördür. Çok büyük kazanç eden iş adamları vardır. Ve bu işten para kazanmak oldukça kolaydır.

Çok katlı pazarlama Sözlüğü

Her sektörde olduğu gibi, çok katlı pazarlama sektörünün de kendine ait bazı terimleri vardır. Çok katlı pazarlama terimlerinin bilinmesi, sektörde ilerleme ve profesyonellik konusunda, oldukça önemli bir noktadır.

Direct Selling; Doğrudan satış anlamına gelmektedir.

Multi Level Marketing; Türkçede, çok katlı pazarlama anlamına gelir.

Distribütör; Network marketing firmasına kaydı olan, tavsiye ve öneri ile bu sistem üzerinden para kazanan aracılara, verilen isimdir.

Networker; Sistem içerisinde ki organizasyon ve koordinasyonu sağlayan elemanlara verilen isimdir.

Marketing Plan; Bir nevi sözleşme denilebilir. Şirketlerinin, çalışanları için hazırlamış olduğu, ödenecek prim, maaş, kademe atlama gibi konuların yazılı olduğu ve her iki tarafında kabul ettiği plandır.

Sponsor; Distribütör için, şirket içerisinde ki en önemli konumlardan biridir. Alt kademelerine yardımcı olmak, işi göstermek gibi görevleri vardır.

Ağ Pazarlama Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır

Ağ pazarlama sistemi yüzyılın işi olarak karşımıza çıkıyor. Sistemden bahsedecek olursak, ağ pazarlamada sistemin portföy temsilcisi oluyorsunuz. Daha da açık konuşacak olursak ürünleri satan şirketlerin satış temsilcisi olmaktasınız. Bu sistem de şirket size belirli bir ürün teslim eder ve sattığınız bu ürünlerden prim alarak kazanç sağlarsınız.

Bu sistemde ürün direk olarak tüketiciye yani müşteriye ulaştırılır. Arada bir aracı olmadan ürün müşteriye gösterilir, bire bir anlatılır ve satılır. Müşteri ürünü gördüğü ve özelliklerini bire bir satıcıdan dinlediği için ürün hakkında tüm bilgileri edinir ve buna göre karar verir. Müşterinin karar verme sürecinde etkili olan satıcının ürün hakkındaki bilgileri müşteriye doğru olarak tam ve eksiksiz anlatmasıdır.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün olması, müşterinin kararının ürün lehine olmasını ve ürünü almasını sağlar. Unutulmamalı ki ağ pazarlamada doğru ürün, doğru pazarlama her zaman kazanç getirir.

Ağ pazarlama sisteminde sadece bireysel olarak düşünmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü hem bireysel hem de toplu olarak satış yapılabilmesi söz konusudur. Toplu olarak yani takım olarak girdiğiniz bir ağ pazarlama sisteminde takımın satışından elde edilen primler eşit olarak takımdakilere dağıtılır ve böylelikle primler bölüşülmüş olur.

Takım olarak çalışılan sistemler de daha büyük kazançlar elde edilmesi söz konusudur. Önemli olan disiplinli bir çalışma ve doğru bir takım arkadaşları bulmaktır.

eminkarhan tarafından yayımlandı

Emin Karhan olarak yaklaşık 10 yıldır çeşitli firmalar da network marketing işleri ile çalıştım özel sektörde çeşitli firmalar da çalışıp emekli oldum sizde bilirsiniz emekli olunca her şey bitmiyor aksine daha fazla çalışma gerekiyor bu nedenle de network marketing işleri ile uğraşmaya devam ediyorum benimle birlikte çalışma yapacak Zeki çalışkan girişimci arkadaşlar ile iş ortağı olarak çalışma adayları ile çalışabilirim teşekkürler

Birisi “network marketing nedir ” üzerinde düşündü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: