Ağ Pazarlama Sistemi Nedir ve Nasıl Çalışır

Ağ pazarlama sistemi yüzyılın işi olarak karşımıza çıkıyor. Sistemden bahsedecek olursak, ağ pazarlamada sistemin portföy temsilcisi oluyorsunuz. Daha da açık konuşacak olursak ürünleri satan şirketlerin satış temsilcisi olmaktasınız. Bu sistem de şirket size belirli bir ürün teslim eder ve sattığınız bu ürünlerden prim alarak kazanç sağlarsınız.

Bu sistemde ürün direk olarak tüketiciye yani müşteriye ulaştırılır. Arada bir aracı olmadan ürün müşteriye gösterilir, bire bir anlatılır ve satılır. Müşteri ürünü gördüğü ve özelliklerini bire bir satıcıdan dinlediği için ürün hakkında tüm bilgileri edinir ve buna göre karar verir. Müşterinin karar verme sürecinde etkili olan satıcının ürün hakkındaki bilgileri müşteriye doğru olarak tam ve eksiksiz anlatmasıdır.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün olması, müşterinin kararının ürün lehine olmasını ve ürünü almasını sağlar. Unutulmamalı ki ağ pazarlamada doğru ürün, doğru pazarlama her zaman kazanç getirir.

Ağ pazarlama sisteminde sadece bireysel olarak düşünmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü hem bireysel hem de toplu olarak satış yapılabilmesi söz konusudur. Toplu olarak yani takım olarak girdiğiniz bir ağ pazarlama sisteminde takımın satışından elde edilen primler eşit olarak takımdakilere dağıtılır ve böylelikle primler bölüşülmüş olur.

Takım olarak çalışılan sistemler de daha büyük kazançlar elde edilmesi söz konusudur. Önemli olan disiplinli bir çalışma ve doğru bir takım arkadaşları bulmaktır.

Network Marketing Sistemi Ne Kazandırır

Network marketingi sisteminde, düzenli ve sistemli çalışılması durumunda ciddi oranda yüksek kazançlar sağlanabilir. Sektörün belli bir mesai saati yoktur. Kişi mesai saatlerini kendisi belirler. Kişinin performansına bağlı olarak geliri de değişkenlik gösterir. Her ay sabit bir gelir yoktur. Ekip arttıkça her geçen gün kazanç da artar.

Herhangi bir eğitim düzeyine sahip olmanıza gerek yoktur. Eğitim durumu ne olursa olsun kişi istediği sürece bu işi yapabilir. Normal rutin bir işte çalışılması durumunda, mesai saatleri ve aylık kazanç bellidir, bunu kişi değiştiremez. Ancak bu sistemde kişi çalışma şeklini kendisi belirler.

Ürün satışından ziyade, pazarlama ağına üye eklemek suretiyle asıl temel kazanç sistemi oluşturulmuş olur. Sistemde esas olan şey, gün geçtikçe daha fazla üyeye sahip olmaktadır. Belli bir üye sayısına ulaşılması durumunda, kişinin satış yapmak için çaba harcamasına gerek kalmaz. O zaman bir kişinin yüzde yüzlük performansı yerine, yüz kişinin ayrı ayrı yüzde birlik performansı devreye girer.

Doğrudan Satış Sisteminin Faydaları Nelerdir

Faydaları nelerdir diye sorduğumuzda birçok açıdan avantajlı yönler sunarak çalışanlarına adeta bu işi yapma nedenleri ile kendini sevdirmektedir. Bu yüzden kafasında soru işareti olan varsa, bunun dayandığı olacak bazı sebepleri bilmesi gerekmektedir.

Çalışma zamanları kişinin kendisine bağlıdır: Bu sektörde ister tam zamanlı isterseniz yarı zamanlı çalışabilirsiniz. İsterseniz sadece ürünün kullanıcısı olun ve hiç çalışmayın. Ne zaman, nerede ve ne şekilde çalışacağınız tamamen sizin tercihinizdir.

Bu nedenle herhangi bir iş saati stresi yok, sabahları ve akşamlar çekeceğiniz trafik sıkıntısı yok, işe giderken cebinizden çıkan masraflar yok. İstediğiniz anda, istediğiniz yerde olmanın keyfi var.

Ürünü ucuza mâl edersiniz: Daha öncede belirttiğimiz gibi ürün ya daha ucuz fiyattan ya da eşdeğer fiyattan piyasaya sunulur. Fakat genelde daha ucuzdur ve siz bu sistem sayesinde ürünü alırken bile kâr edebilirsiniz. Satışlarınız çok daha karlı olur.

Bilgi ve deneyim gerektirmez: Bu sektöre başlamanız için sizden herhangi bir diploma, bilgi, deneyim istenmez. Başarılı olmak içinde üstün yeteneklere ihtiyacınız yoktur. Zaten eğitim alacağınız için, konuyla alakalı birçok eğitim ve bilgiyi, sizi dâhil eden kişiden ve şirketten alırsınız.

Kazançlarınız sizinle sınırlıdır: Ne kadar kazanabileceğiniz sorusunun cevabı tamamen sizdedir. Hiçbir iş ve yatırımdan kazanamayacağınız parayı da kazanabilirsiniz, hiçbir şey de kazanmayabilirsiniz. Kısacası bu işte siz ne verirseniz size kat kat fazlasıyla geri döner. Bu tamamen sizin içinde bulunacağınız çalışma şekli ile alakalıdır.

Kazandır – Kazan: Bu iş modelinin en güzel yanlarından biride dâhil ettiğiniz kişilerin bu işten para kazanmasına ne kadar yardımcı olur ve sağlarsanız, siz de o orantıda kazanırsınız. Bu sizi dâhil eden kişi içinde geçerlidir. Tek başına kazanmak yok, beraber kazanacaksınız.. Hem altınızdaki kişilerle, hem de üstünüzdeki kişilerle kazanç sağlayacaksınız.

Kişisel Gelişim: Bu sektörde çalışanlar zamanla gerek iletişim yönünde, gerek bilgi yönünde, gerekse vizyonun genişlemesi yönünde birçok gelişim gösterir. Peki, bu nasıl olur? Dâhil olduğunuz organizasyon içerisinde alacağınız eğitimlerle, okuyacağınız kitaplarla ve etrafınızda vizyon sahibi birçok insanın bulunmasından dolayı olur.

Sizin de bir süre sonra, bilginiz, dağarcığınız gelişir ve hayata farklı pencereden bakmaya başlarsınız. Bunu eğitimlerden sonra, uygulamalı olarak da görebilirsiniz.

Fakat asıl mesele öğrendiklerinizi, gördüklerinizi uygulamada! İşte bu noktada bu sektör size eşsiz bir saha sunuyor, insanlarla iletişim kuruyorsunuz, sayısız etkinlikle, sayısız insanlarla buluşabiliyor ve bu insanları bilgilendirmek için sunumlar yapıyorsunuz, dâhil ettiğiniz kişilerin eğitimi için çabalıyorsunuz. Tüm bunlar, başkalarına faydalı olurken kendi gelişiminize de katkı sağlayan birer araç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Network marketing ağ pazarlama şeklinde de ifade edilir. Ağ pazarlama sistemi ürünlerin satış temsilcileri aracılığıyla müşterilere doğrudan satışını içerir. Bir sektör haline gelen network marketing, hem firmanın hem de kişilerin kazanmasına imkan tanır. Firma adına çalışan satış ortakları yani temsilciler, ürünleri satacak kişileri belirlerler. Özellikle ev hanımlarına, öğrencilere, yeni mezunlara iş olanağı sunar.

Bu sektöre ilk katılım sağlayanlar daha kazançlıdırlar. Pazarlama ağının üst noktasında ilk katılımcılar yer alır. Ve daha sonra bu katılımcıların üyeleri pazarlama ağını meydana getirir. İlgili sistemde prim ve ödüller yer almaktadır. Bu ödüller bazen seyahat şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Kişi prim ve ödül almak istiyorsa yeteri kadar ürün satmalıdır. Ayrıca daha çok kişiyi pazarlama ağına dahil etmelidir.

Söz konusu pazarlama ağında yer almak için öncelikli olarak güvenilir bir firma seçilmelidir. Eğer firmanın ürünleri kaliteli ve doğal kökenli ise, daha fazla kişiye hitap edebilirsiniz. Çünkü sattığınız ürünü gönül rahatlığı ile tanıtabilmeniz ve önerebilmeniz gerekir. Kişi kendisine hedefler belirlemelidir. Belirlenen hedefler bireyi motive etmeye yarar ve satış yapmaya teşvik eder. İlgili sektörde yer alan tecrübeli kişilerin deneyimlerinden faydalanmak, yeni girişimcilere katkı sağlar.

eminkarhan tarafından yayımlandı

Emin Karhan olarak yaklaşık 10 yıldır çeşitli firmalar da network marketing işleri ile çalıştım özel sektörde çeşitli firmalar da çalışıp emekli oldum sizde bilirsiniz emekli olunca her şey bitmiyor aksine daha fazla çalışma gerekiyor bu nedenle de network marketing işleri ile uğraşmaya devam ediyorum benimle birlikte çalışma yapacak Zeki çalışkan girişimci arkadaşlar ile iş ortağı olarak çalışma adayları ile çalışabilirim teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: